W czasie II Wojny Światowej niechęć do komunistów była powszechna. W pamięci Polaków ciągle żywa była agresja Sowietów z 17 września 1939 roku. Potem doszło do ujawnienia zbrodni katyńskiej, co także nie przysporzyło Rosjanom entuzjastów.
Dlatego też, wiosną 1943 roku, razem z jednostkami bojowymi, na terytorium Polski wkroczyły i komórki propagandowe, literackie, prasowe, które miały za zadanie wzbudzić sympatię społeczeństwa dla obecności w Polsce Rosjan. Takie zadanie dostał Oddział Foto-Filmowy, 16 lipca 1943 przekształcony w Czołówkę Filmową.
Znaleźli się w niej m.in. Aleksander Ford (twórca „Legionu ulicy” z 1932 roku), operator Stanisław Wohl, krytyk filmowy Jerzy Bossak, operatorzy bracia Władysław i Adolf Norbertowie i reżyser Ludwik Perski.
Wtedy właśnie powstał film „Przysięgamy ziemi polskiej” w reżyserii Forda, który poświęcony był 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Miła on przedstawiać armię wschodnią jak Wojsko Polskie, reprezentujące interesy Polaków.
Po wyzwoleniu Lublina nakręcono dokument „Majdanek – cmentarzysko Europy”, ukazujący Związek Radziecki jako jedyny gwarant bezpieczeństwa Polski.
Czołówka nakręciła także wiele filmików dokumentujących walki 1. Armiii.
Źródło: Historia PRL, Warszawa: 2009, s. 54.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz