wtorek, 20 lipca 2010

Radio Erewań

Erywań to stolica Armenii, jedno z najstarszych miast świata. W Polsce często jednak stosuje się formę Erewań, upowszechnioną w latach 80-tych, w dowcipach o Radiu Erewań.

Radio Erewań to na terenach PRL-u i ZSRR, synonim źródła nierzetelnych informacji. Radio to było tematem serii dowcipów, w formie pytań słuchaczy i odpowiedzi radia. Tajemnicza rozgłośnia przekazywała dość dziwne informacje, ukazujące ZSRR w krzywym zwierciadle.


Przykłady:
Pytanie: Towarzysz zaskoczył swoją żonę w łóżku z innym mężczyzną. W sprawie rozwodowej został uznany za winnego. Czy to w porządku?
Odpowiedź: Jak najbardziej tak. Przecież wyszedł wcześniej z pracy.

Pytanie: Jaka jest najlepsza droga do socrealizmu?
Odpowiedź: Najdłuższa.

Pytanie: Czy to prawda, że radzieckie łodzie podwodne mają rekord zanurzenia?
Odpowiedź: Tak, to prawda. Dwie ciągle pozostają w zanurzeniu od 1957 roku.

Pytanie: Dlaczego na rynku nie ma mąki?
Odpowiedź: Ponieważ zaczęto dodawać ją do chleba.

Pytanie: Jaka jest różnica między kapitalizmem a socjalizmem?
Odpowiedź: W kapitalizmie człowiek wyzyskuje człowieka, w socjalizmie - na odwrót.

Pytanie: Drogie Radio Erewań! Czy prawdą jest, że żołnierze amerykańscy dostają codziennie posiłki o wartości energetycznej ponad 3000 kcal?
Odpowiedź: Jest to wierutne kłamstwo! Bowiem nikt nie jest w stanie zjeść dziennie 100 kg kartofli.

Pytanie: Drogie Radio Erewań, czy prawdą jest, że ostatniej niedzieli w Moskwie na Placu Czerwonym rozdawana za darmo auta. Tatiana.
Odpowiedź: Oczywiście jest to prawda, tylko, że nie w niedzielę, a w sobotę, nie w Moskwie a w Leningradzie, nie na Placu Czerwonym a na Placu Białym, nie auta a rowery i nie rozdają a kradną. A poza tym wszystko się zgadza Droga Słuchaczko!

Pytanie: Kiedy miały miejsce pierwsze wolne wybory?
Odpowiedź: Kiedy Bóg zrobił Ewę z żebra Adama i powiedział mu: wybierz żonę.

wtorek, 13 lipca 2010

Stirlitz

Stirlitz to główny bohater filmu z 1973 roku pt. „Siedemnaście mgnień wiosny”. Film opowiada historię radzieckiego agenta wywiadu. Otto von Stirlitz jest wcieleniem wszystkich cnót, inteligentny, odważny, niesamowicie sprawny fizycznie, włada wieloma językami.

To jemu udaje się przekonać przywódców III Rzeszy do kapitulacji. To jemu również udało się poruszyć satyryczną wyobraźnię Polaków. To dzięki niemu mamy dziś tak wiele kawałów.

Przykład:
Stirlitz szedł ulicami Berlina, coś jednak zdradzało w nim szpiega: może czapka uszanka, może walonki, a może ciągnący się za nim spadochron?

Gestapo obstawiło wszystkie wejścia, ale Stirlitz ich przechytrzył. Uciekł przez wejście.

Szybkościomierz w samochodzie Bormanna pokazywał 80 km/h. Obok szedł Stirlitz udając, że nigdzie się nie spieszy.




Tylko Breżniew się nie śmiał - odznaczył odtwórcę głównej roli Wiaczesława Tichonowa Gwiazdą Bohatera Pracy Socjalistycznej.